Czosnek

Czy czosnek jest bezpieczny dla psa? W większości przypadków TAK.
Nie powinniśmy podawać czosnku zwierzakom ze zdiagnozowaną anemią, a także tym, u których planowana jest operacja lub zabieg. Również szczenięta do 8 tygodnia życia nie powinny jeść czosnku.

Zaleca się podawanie 1 ząbka czosnku na 30 kg wagi psa. To dawka pomagająca wzmocnić psi organizm i zwalczać komórki nowotworowe.

Czosnek jest byliną, która wytwarza główkę złożoną z kilku ząbków. Pochodzi z Azji Środkowej, skąd dostał się na Bliski Wschód, a następnie do Europy. Obecnie uprawiany jest na całym świecie, jako roślina lecznicza i przyprawowa.

Czosnek dostarcza białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, potasu, wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, witaminy C, witaminy z grupy B, a także fitosterole, flawonoidy, pektyny, śluzy, mieszaninę lotnych związków bakteriobójczych, związków siarkowych, a wśród nich bezwonną allilinę, która po uszkodzeniu tkanek rozpada się na bakteriobójczy związek, zwany allicyną.

Allicyna to organiczny związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym i charakterystycznym zapachu. Powstaje po uszkodzeniu tkanki czosnku.

Aby w pełni wykorzystać prozdrowotne walory czosnku, należy go zgnieść i odstawić na 10 minut przed zjedzeniem. Zgniatanie otwiera błony komórkowe i uwalnia enzym allinazę, pod którego wpływem powstają związki przeciwdziałające zakrzepom (wspomagają pracę serca), z których najbardziej aktywnymi są allicyna i tiosulfinat. W nienaruszonych ząbkach czosnku allinaza pozostaje uwięziona.

Czosnek bez wątpienia niszczy bakterie. Działa podobnie, jak antybiotyki wobec drobnoustrojów chorobotwórczych, zwłaszcza wobec paciorkowców (Streptococcus) i gronkowców (Staphylococcus), co potwierdzają liczne badania. Efekt stosowania czosnku bywa czasem nawet lepszy niż niejednego syntetycznego antybiotyku. Czosnek eliminuje bakterie, grzyby, pasożyty nie dając przy tym objawów ubocznych.

Czosnek wzmacnia układ immunologiczny psów. Nie pozwala na rozwój komórek chorobotwórczych, w tym rakotwórczych, obniża poziom cholesterolu i triglicerydów w krwi, co może mieć kluczowe znaczenie dla psów niektórych ras (sznaucery lub beagle), które są predysponowane do hiperlipidemii - stanu, w którym ilość tłuszczów (lipidów) we krwi jest podwyższony.

Czosnek wspomaga pracę wątroby, a także oczyszcza organizm wchodząc w reakcje i rozkładając szkodliwe substancje zanim te trafią do krwiobiegu. W czasach, kiedy psom przyszło żyć w zanieczyszczonym środowisku, warto podać im do zjedzenia odrobinę czosnku.

Czosnek był stosowany od tysięcy lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Weterynarze zajmujący się medycyną naturalną zalecają podawanie zwierzętom czosnku ze względu na jego wielorakie korzyści zdrowotne.