Czystek przeciw kleszczom

Babeszjoza to choroba wywoływana przez jednokomórkowe pierwotniaki rzędu Piroplasmida z rodzaju Babesia: Babesia canis i Babesia gibsoni.  Przebywają w gruczołach ślinowych kleszczy Dermacentor reticulatus i Rhipicephalus sanguineus, aby w momencie żerowania na psie dostać się do krwi zaatakowanego żywiciela. Wnikają do krwinek czerwonych, w których namnażają się przez podział. Po kilku dniach opuszczają erytrocyty, powodując ich rozerwanie, wydalenie produktów przemiany materii i enzymów bakteryjnych do krwi i zasiedlają kolejne krwinki. Hemoglobina wydostająca się ze zniszczonych krwinek działa toksycznie na nerki i wątrobę. Zniszczenie dużej ilości erytrocytów powoduje niedotlenienie organizmu. Choroba zaczyna atakować nerki, serce, stawy, skórę i oczy. Szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia rokuje pomyślnie, lecz niestety 2–3 dniowa zwłoka z wizytą w lecznicy może być dla psa tragiczna w skutkach .

Sięgamy po coraz mocniejsze chemiczne odstraszacze lub owadobójcze preparaty, żeby ustrzec nasze zwierzaki przed kleszczami. Wszystkie te specyfiki nie pozostają obojętne dla psiego organizmu, ponieważ są toksyczne. Z pomocą przychodzi natura, a mianowicie Cistus Incanus, większości z Was znany jako CZYSTEK. Ta cudowna roślina ma mnóstwo fantastycznych właściwości prozdrowotnych, głównie w związku z tym, że jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli- związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny. Polifenole przejawiają doskonałe własności antybiotyczne, działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, antyhistaminowo i przeciwgrzybiczo.  Ma także pozytywne działanie na florę bakteryjną, wypłukuje toksyny i metale ciężkie, zwiększa gęstość kości.
 Ale czystek ma też inną cudowną właściwość - ODSTRASZA KLESZCZE! I jest w tym naprawdę dobry! Niemieccy leśnicy już od dawna stosują napar z tej rośliny w profilaktyce przeciw kleszczowej. Ten sam napar podają do picia swoim psom. Można też susz czystka dodać do psiego pokarmu. Wystarczy ok 0,5 łyżeczki suszu na 4,5 kg masy psa dziennie. To bezpieczna metoda na odstraszanie kleszczy, a przy okazji sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia naszych podopiecznych.

Czystek dostępny jest w niemal każdym sklepie spożywczym lub zielarskim.